ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΓΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ

5 Μαρτίου, 2021 14:27

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αγιάς με την υπ’ αριθμ. 17/2021 κατά πλειοψηφία απόφασή του, ενέκρινε και εξέδωσε το παρακάτω ψήφισμα:

ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΓΙΑΣ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΚΛΟΓΙΚΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ

ΓΙΑ ΔΗΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΕΣ.

Το δημοτικό συμβούλιο Αγιάς εκτιμά ότι ο εκλογικός νόμος ενισχυμένης αναλογικής, που επαναφέρει η κυβέρνηση για τους δήμους και τις περιφέρειες, είναι αντιδημοκρατικός και προκλητικός διότι στο όνομα της κυβερνησιμότητας καθιερώνει :

• Την παντοδυναμία του πρώτου συνδυασμού δίνοντας του τα 3/5 των εδρών με ποσοστό 43%+1 και την διατήρηση του εκβιαστικού Β΄ γύρου των εκλογών.
  • Θέτει το αντιδημοκρατικό πλαφόν 3% για να έχει κάποιος συνδυασμός δικαίωμα να εκπροσωπείται στο συμβούλιο το οποίο συνοδεύεται με σημαντική μείωση των εδρών στα συμβούλια. Με αυτόν τον τρόπο προσπαθεί να διασφαλίσει ότι οι ενοχλητικές για το σύστημα αντιλήψεις θα μείνουν εκτός. Ταυτόχρονα η επιβολή μεγάλων αυξήσεων στα παράβολα των υποψηφίων λειτουργεί προς την ίδια κατεύθυνση.
  • Καταργεί τα συμβούλια σε τοπικές κοινότητες κάτω των 500 κατοίκων, μειώνει τον αριθμό των συμβούλων στις άνω των 500.
  • Για να θεωρείται ένα ψηφοδέλτιο έγκυρο θα πρέπει να κατεβάζει υποψήφιους στο σύνολο των δημοτικών κοινοτήτων άνω των 500 κατοίκων, με τον ελάχιστο αριθμό υποψηφίων, καθιστώντας δυσκολότερη την συγκρότηση συνδυασμών.

Όλα τα ανωτέρω καθιστούν ανισότιμη την ψήφο και βάζουν φραγμούς στην δυνατότητα κατάρτισης συνδυασμών ώστε να φιμώνονται ενοχλητικές φωνές και να κυριαρχούν αυτοί των μεγάλων κομμάτων.

Ζητάμε την απόσυρση του νομοσχεδίου, την καθιέρωση της απλής αναλογικής ώστε να υπάρχει ισοτιμία της ψήφου και αληθινή έκφραση της θέλησης του λαού.

Το παρόν ψήφισμα να αποσταλεί στους Βουλευτές του Νομού Λάρισας και δημοσιευθεί στην ιστοσελίδα του Δήμου Αγιάς και στον ηλεκτρονικό και έντυπο τύπο του Ν. Λάρισας.

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αγιάς

Αγιά 26/02/2021