ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΓΙΑΣ αντικειμενικών αξιών

5 Μαρτίου, 2021 14:25

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αγιάς με την υπ’ αριθμ. 16/2021 ομόφωνη απόφασή του, ενέκρινε και εξέδωσε το παρακάτω ψήφισμα:

ΨΗΦΙΣΜΑ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΑΓΙΑΣ

στα πλαίσια του υπολογισμού των αντικειμενικών αξιών

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αγιάς στα πλαίσια του νέου υπολογισμού των αντικειμενικών αξιών που πραγματοποιείται σε πανελλήνια κλίμακα επισημαίνουμε τα εξής:

«Οι αντικειμενικές αξίες όλων των οικισμών του Δήμου Αγιάς και ειδικότερα των παραλιακών οικισμών Αγιοκάμπου, Σωτηρίτσας, Βελίκας, Παλιουριάς, Κουτσουπιάς και Κόκκινου Νερού είναι από τις πιο υψηλές στη χώρα και συγκεκριμένα πολύ υψηλότερες κι από άλλες παραλιακές γειτονικές περιοχές π.χ. Πλαταμώνα οι οποίες  και υπερτερούν ως προς την τουριστική κίνηση, την διάρκεια της τουριστικής περιόδου και το αντίστοιχο οικονομικό προϊόν.

Η έλλειψη σχεδίου πόλης στα παράλιά μας, ένα χρονίζων  πρόβλημα του τόπου, είναι στοιχείο αποτρεπτικό για την οικοδομική δραστηριότητα γεγονός που συνεπάγεται την υποτονική τουριστική κίνηση.

Γι’ αυτούς τους λόγους θα ήταν αναμενόμενο οι τιμές ζώνης των παραλιακών οικισμών του δήμου μας, να είναι χαμηλότερες από τις αντίστοιχες π.χ. του Πλαταμώνα.

Εν τούτοις στον Αγιόκαμπο και στην Βελίκα οι τιμές ανέρχονται στα 1250€/τ.μ. η υψηλότερη και στα 950€/τ.μ. η χαμηλότερη, όταν οι αντίστοιχες τιμές στον Πλαταμώνα είναι 1000€/τ.μ. και 700€/τ.μ. αντίστοιχα. Το ίδιο ισχύει και για τις αντικειμενικές αξίες της εκτός σχεδίου πόλης περιοχής.

Προτείνουμε επομένως να γίνουν όλες οι απαραίτητες ενέργειες από όλους τους εμπλεκόμενους φορείς ώστε να μειωθούν οι αδίκως υψηλές αντικειμενικές αξίες της περιοχής μας».

Το παρόν ψήφισμα να αποσταλεί στον Υπουργό Οικονομικών και να κοινοποιηθεί στους βουλευτές του Νομού, στην Περιφέρεια Θεσσαλία, στην Κτηματική Υπηρεσία Λάρισας, στο Επιμελητήριο Λάρισας. Επίσης να δημοσιευθεί στην ιστοσελίδα του Δήμου Αγιάς και στον ηλεκτρονικό και έντυπο τύπο του Ν. Λάρισας.

Το Δημοτικό Συμβούλιο Αγιάς

Αγιά 26/02/2021