Επανεκκίνηση της οικονομίας στο τουριστικό κλάδο και την εστίαση.

9 Ιουλίου, 2020 13:40

Ο Δήμος Αγιάς στα πλαίσια λειτουργιάς της επιτροπής κρίσης που συστάθηκε από την αρχή της μεγάλης παγκόσμιας πανδημίας, πραγματοποίησε συνάντηση με  τους εκπροσώπους φορέων του τουρισμού του Δήμου την Τετάρτη 13-5-2020   .

Αφουγραζομενοι την αγωνιά, το διαφορετικό περιβάλλον που δημιουργείται αλλά και τα προβλήματα που θα εμφανιστούν με την  επανεκκίνηση των κλάδων που άπτονται του τουρισμού, προσπαθούμε να βρούμε λύσεις και προτάσεις στήριξης  για όλους τους επαγγελματίες..

Τα θέματα που αναφέρθηκαν στη συνάντηση ήταν τα παρακάτω:

*Προδιαγραφές και προβλήματα εφαρμογής στον σχεδιασμό της επόμενης μέρας μετά την άρση των μέτρων της Κυβέρνησης

*Δυνατότητες οικονομικής στήριξης του Δήμου σε σχέση με τα δημοτικά τέλη άλλα και με την διαχείριση των κοινόχρηστων χώρων

*Καθαριότητα, ανθρώπινο δυναμικό, εργαλεία, ιεράρχηση ενεργειών, άλλα και μια συνεργασίας σε αυτήν την προσπάθεια.

*Διαφήμιση με στόχευση στις νέες ανάγκες και στις νέες αγορές.

*Προβλήματα σήμανσης και πρόσβασης της περιοχής.

*Ανάδειξη χώρων ιδιαίτερου φυσικού κάλλους (μονοπάτια-λίμνες-πηγές-καταρράκτεςς)

Στην συνάντηση παρευρέθηκαν ο Αντιδήμαρχος Νίκος Ντάγκας και ο Δημοτικός Σύμβουλος Μακροβασίλης Βασίλης

Picture 401 001