Δράση δικτύωσης από το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αγιάς

22 Οκτωβρίου, 2021 9:02

Δράση δικτύωσης πραγματοποίησε το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αγιάς τη Τετάρτη 20 Οκτωβρίου 2021 με το Ειδικό Κέντρο Ημέρας Άνοιας 9 (για το Alzheimer) – ΕΠΑΨΥ Λάρισας. Σκοπός της συνάντησης ήταν η ενημέρωση των δομών για το έργο και τις υπηρεσίες που προσφέρουν .Επίσης , συζητήθηκε η προοπτική για μελλοντική συνεργασία και παραπομπές καθώς ως εκφυλιστική νόσος χρήζει ιδιαίτερης διερεύνησης ως προς τη διάγνωση .

Η κοινωνική λειτουργός του Ειδικού Κέντρου Ημέρας  Άνοιας κα Τζιάρτα Μαρία ενημέρωσε τη κοινωνική λειτουργό του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Αγιάς κα Γκανάτσιου Αικατερίνη για τη λειτουργία , τη στελέχωση και τη παρέμβαση του Κέντρου Ημέρας .

Το Κέντρο Ημέρας Άνοιας Λάρισας – ΕΠΑΨΥ ξεκίνησε την λειτουργία του τον Φεβρουάριο του 2021 στα πλαίσια της ενταγμένης πράξης «Επιχορήγηση “ΕΠΑΨΥ” για τη δημιουργία Ειδικού Κέντρου Ημέρας για Alzheimer στη Λάρισα» στον Άξονα Προτεραιότητας «Ανάπτυξη και αξιοποίηση ικανοτήτων ανθρώπινου δυναμικού – ενεργός κοινωνική ενσωμάτωση.» του Ε.Π. «Περιφερειακό επιχειρησιακό πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014 – 2020» με τη συγχρηματοδότηση του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου (ΕΚΤ). Λειτουργεί καθημερινά και οι υπηρεσίες που παρέχονται είναι δωρεάν .

Το Κέντρο στελεχώνεται απόꓽ

• Νευρολόγους
  • Ψυχολόγους
  • Κοινωνική Λειτουργό
  • Λογοθεραπεύτρια
  • Γυμναστή
  • Νοσηλεύτρια
  • Διοικητική υπάλληλο

Τα Κέντρα Κοινότητας είναι δομές που σχεδιάστηκαν από το Υπουργείο Εργασίας ,Κοινωνικής Ασφάλισης και

Κοινωνικής Αλληλεγγύης και χρηματοδοτούνται από το ΕΣΠΑ . Αποτελούν το βασικό πυρήνα διευρυμένων υπηρεσιών τύπου ‘’One Stop Shop ‘’ με εξατομικευμένη ολιστική προσέγγιση παρέχοντας υπηρεσίες ως δράση ‘’ ομπρέλα’’ παρέχοντας υπηρεσίες οι οποίες ανταποκρίνονται στις πολιτικές που ήδη υλοποιούνται ή προγραμματίζονται και τις ενισχύουν περαιτέρω.

Το Κέντρο Κοινότητας του Δήμου είναι το πρώτο σημείο επαφής με την κοινωνική υπηρεσία του Δήμου ένα υπάρχει . Από εκεί ο πολίτης ενημερώνεται για όλα τα επιδόματα , τους φορείς , τις υπηρεσίες και τα προγράμματα που παρέχουν.

Το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αγιάς βρίσκεται επί της οδού Σοφοκλή Ευστρατιάδη 11 .

Στελεχώνεται από ꓽ

Μπεϊνά Ζωή     Κοινωνική Λειτουργός