Πρόσκληση σύγκλησης Οικονομικής Επιτροπής (23/2023)

14 Σεπτεμβρίου, 2023 19:34

Θέμα: “Πρόσκληση σύγκλησης Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Αγιάς σε 23η/15-09-2023 κατεπείγουσα συνεδρίαση”.

Σας καλούμε να προσέλθετε στην κατεπείγουσα συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Αγιάς,
που θα διεξαχθεί στο Δημαρχείο Αγίας, την Παρασκευή 15-09-2023, ώρα 08:30 π.μ., σύμφωνα με τις
διατάξεις του άρθρου 75 του ν.3852/2010 (Α’ 87), για συζήτηση και λήψη απόφασης στα παρακάτω θέματα
της ημερήσιας διάταξης:

Δείτε την πρόσκληση με τα θέματα της ημερήσιας διάταξης εδώ

Η συνεδρίαση κρίνεται κατεπείγουσα επειδή:

Στον Δήμο Αγιάς, όπως και σε όλη την Θεσσαλία, από τις 04-09-2023 επικρατούν έκτακτες και απρόβλεπτες συνθήκες εξαιτίας των ακραίων καιρικών φαινομένων του κυκλώνα «DANIEL» που έπληξαν την περιοχή. Τα προβλήματα και οι ζημιές που προκάλεσε αυτό το ακραίο καιρικό φαινόμενο είναι ανυπολόγιστες.

Ο Δήμος Αγιάς προχώρησε στην διαδικασία ανάθεσης έργων και προμηθειών με τη διαδικασία της διαπραγμάτευσης χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 32, παρ. 2γ’, του Ν. 4412/2016 λόγω κατεπείγουσας ανάγκης οφειλόμενης σε γεγονότα απρόβλεπτα και σύμφωνα με την Πρόσκληση για χρηματοδότηση του Υπουργείου Εσωτερικών για το Δήμο Αγιάς και την ΔΕΥΑ Αγιάς.

Με το από 13-09-2023 ηλεκτρονική αλληλογραφία του Υπ. Εσωτερικών ως ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΠΕΙΓΟΝ  σε συνέχεια της πρόσκλησης αναφορικά με την θεομηνία «DANIEL», μας γνωστοποιούν ότι θα πρέπει να αναρτηθούν άμεσα και απευθείας στην πλατφόρμα ΟΠΣ τα τεχνικά δελτία για να δρομολογηθεί άμεσα η διαδικασία χρηματοδότησης.

Κατόπιν των ανωτέρω κρίνεται αναγκαία η άμεση λήψη σχετικών αποφάσεων για την αντιμετώπιση των βλαβών από τις φυσικές καταστροφές και για την υποβολή των προτάσεων  στην πλατφόρμα ΟΠΣ για την χρηματοδότηση των πράξεων.