Πρόσκληση σύγκλησης Δημοτικού Συμβουλίου (5/2021)

14 Απριλίου, 2021 21:00

Θέμα: «Πρόσκληση σε 5η/15.04.2021 κατεπείγουσα συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αγιάς, με τη χρήση τηλεπικοινωνιακών μέσων (zoom)».

Σας καλούμε να συμμετέχετε στην κατεπείγουσα συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αγιάς που θα διεξαχθεί, με τη χρήση τηλεπικοινωνιακών μέσων (εφαρμογή zoom), την Πέμπτη 15.04.2021, ώρα 14:00 (2:00 μ.μ.), για συζήτηση και λήψη απόφασης στο παρακάτω θέμα της ημερήσιας διάταξης:

Θέμα: Διακοπή εργασιών του έργου «Αποκατάσταση επαρχιακής οδού 8: τμήμα Αγιοκάμπου – Σωτηρίτσας – Βελίκας μετά από θεομηνία», λόγω υποβολής μήνυσης ιδιώτη και εν όψει ειρηνικής επίλυσης της διαφοράς.
α) Λήψη απόφασης για την ανάγκη συνέχισης των εργασιών αποκατάστασης, ολοκλήρωση του έργου αυτού για την απρόσκοπτη κυκλοφορία των πολιτών, αλλά κυρίως λόγω των κινδύνων που εγκυμονεί για την ασφάλειά τους, ιδίως εν όψει της αυξημένης κίνησης λόγω των εορτών του Πάσχα.
β) Λήψη απόφασης για απαλλοτρίωση και για τις άμεσες ενέργειες στις οποίες πρέπει να προβεί ο Δήμος μας ώστε αμέσως μετά την έκδοση απόφασης επί της αίτησης αναίρεσης που άσκησε ο Δήμος Αγιάς και η Περιφέρεια Θεσσαλίας στον Άρειο Πάγο (αίτηση που συζητήθηκε στις 2-12-2020 και αναμένουμε την έκδοση της απόφασης) και υπό τον όρο απόρριψης αυτής και αμετάκλητης κρίσης ότι η έκταση ανήκει στον ιδιώτη να είναι σε θέση ο Δήμος χωρίς χρονοτριβή και καθυστέρηση να προχωρήσει στην υλοποίηση της απαλλοτρίωσης, καθορισμού τιμής μονάδας κ.λ.π. προς αποζημίωση του ιδιώτη.
Εισηγητής: Αντώνης Γκουντάρας, Δήμαρχος Αγιάς.

Δείτε την πρόσκληση εδώ