Εορτασμός Παγκόσμιας Ημέρας Τουρισμού

1 Οκτωβρίου, 2020 9:21

Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού, την Κυριακή 27 Σεπτεμβρίου με τον Δήμο Αγιάς  και την Περιφέρεια Θεσσαλίας να συμμετέχουν ενεργά σε αυτή τη μεγάλη γιορτή που καθιερώθηκε από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Τουρισμού το 1970 και εορτάζεται από το 1980.

Το θέμα της φετινής Παγκόσμιας Ημέρας Τουρισμού στα παράλια του Δήμου Αγιάς ήταν  «Πράσινη εξερεύνηση στο κέντρο της Ελλάδας»

Σκοπός του Δήμου και της Περιφέρειας είναι να δηλώνει παρόν και αρωγός για τον κλάδο του τουρισμού, που έχει πληγεί ανεπανόρθωτα από την κρίση της πανδημίας, μιας και αποτελεί ευθύνη της πολιτείας να διαμορφώσει τις προϋποθέσεις για να συνεχίσει να είναι ο τουρισμός το μεγάλο και συγκριτικό πλεονέκτημα αυτής της χώρας.

Η συμμετοχή του κόσμου στην ποδηλατοβόλτα ήταν πραγματικά μεγάλη και η εκδήλωση αγκαλιάστηκε από ανθρώπους κάθε ηλικίας,  ιδιαιτέρως από οικογένειες με μικρά παιδιά, πράγμα που αποδεικνύει ότι ο τόπος μας έχει τη δυνατότητα να προτείνει μοντέλα τουρισμού που δεν δημιουργούν προβλήματα συγχρωτισμού και που τα εμπιστεύονται οι επισκέπτες.

Στην όλη εκδήλωση ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η στιγμή που βραβεύτηκαν απλοί πολίτες για την δική τους συμβολή στον τομέα του τουρισμού.

Την πρωτοβουλία του Δήμου Αγιάς και της Περιφέρειας Θεσσαλίας στήριξαν με την συνδρομή τους οι τοπικοί φορείς και Σύλλογοι:

Πολιτιστικός Σύλλογος Βελίκας   “Ο ΦΙΛΟΚΤΗΤΗΣ”

Εξωραϊστικός Σύλλογος “ΜΕΛΙΒΟΙΑ¨

Μορφωτικός Σύλλογος Στομίου

Περιβαλλοντικός Μορφωτικός Σύλλογος Σκήτης

Εξωραϊστικός Σύλλογος  Κόκκινου Νερού

Σύλλογος Επαγγελματιών Κόκκινου Νερού, Κουτσουπιάς , Παλιουριάς

Σύλλογος Καταστηματαρχών Παραλιών Νομού Λάρισας

Σύλλογος Δρομέων Υγείας Αγιάς

Σύλλογος Γυναικών Αγιάς

Σύλλογος Ενοικιαζομένων Καταλυμάτων Ν.Λάρισας

Σύλλογος Επαγγελματιών Βελίκας- Σωτηρίτσας

Αρτοποιία Δαλδάς Βελίκα

Ο Δήμος Αγιάς τους ευχαριστεί όλους θερμά για την συμβολή τους.

Ιδιαίτερα ευχαριστεί την ομάδα με τους Εθελοντές Διασώστες που κάλυψαν την όλη εκδήλωση δίνοντας μια αίσθηση ασφάλειας σε όλους.