ΑΠΟΓΡΑΦΗ ΓΕΩΡΓΙΑΣ – ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΑΣ 2021

7 Μαΐου, 2021 21:38

ΑΠΟ 22 ΜΑΡΤΙΟΥ ΕΩΣ 22 ΙΟΥΝΙΟΥΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΑΠΟΓΡΑΦΗ, ΣΤΗΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ

Η Απογραφή Γεωργίας-Κτηνοτροφίας είναι μία ευρείας κλίμακας περιοδική στατιστική εφαρμογή, τα αποτελέσματα της οποίας είναι απαραίτητα για τη χάραξη της Αγροτικής, Οικονομικής και Κοινωνικής Πολιτικής σε εθνικό, περιφερειακό και τοπικό επίπεδο, τον καθορισμό της Κοινής Αγροτικής Πολιτικής της ΕΕ, την παρακολούθηση της εφαρμογής των νέων μέτρων για την αγροτική ανάπτυξη και την εφαρμογή Κρατικών προγραμμάτων οικονομικής-κοινωνικής ανάπτυξης και περιφερειακού σχεδιασμού.Η συμμετοχή στην απογραφή γίνεται μέσω ηλεκτρονικού ερωτηματολογίου στην ιστοσελίδα της ΕΛΣΤΑΤ www.statistics.gr ή στο gov.gr. Το ερωτηματολόγιο μπορεί να συμπληρωθεί είτε με αυτοαπογραφή από τον ίδιο το κάτοχο της εκμετάλλευσης, είτε με τη βοήθεια υπεύθυνου απογραφέα τηλεφωνικά, με συνάντηση σε γραφείο του Δήμου της περιοχής του απογραφόμενου, ή κατ’ εξαίρεση με επίσκεψη στην οικία του απογραφομένου, λαμβάνοντας όλα τα προβλεπόμενα μέτρα της δημόσιας υγείας από την πανδημία. Κάθε απογραφέας θα είναι πιστοποιημένος και θα φέρει ειδική ταυτότητα της ΕΛΣΤΑΤ. Σε περίπτωση τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί του, μπορείτε να ζητήσετε τα στοιχεία του και να τα επιβεβαιώσετε με την ΕΛΣΤΑΤ Λάρισας ( Τηλ. 2410 537956)Στην Απογραφή συγκεντρώνονται βασικές πληροφορίες για το είδος των καλλιεργειών και των εκτρεφόμενων ζώων και πτηνών, τις τεχνικές καλλιέργειας, τον σταβλισμό των ζώων και τους απασχολούμενους στην εκμετάλλευσή σας.Τα στοιχεία που παρέχονται στην ΕΛΣΤΑΤ είναι εμπιστευτικά και χρησιμοποιούνται για την παραγωγή επίσημων στατιστικών. Η ΕΛΣΤΑΤ, λαμβάνει όλα τα απαραίτητα και αναγκαία, τεχνικά και οργανωτικά, μέτρα προστασίας, προκειμένου να διασφαλίζει την ακεραιότητα και εμπιστευτικότητα των δεδομένων και την πρόσβαση σε αυτά μόνο από εξουσιοδοτημένα άτομα. Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω ο Δήμος Αγιάς καλεί τους αγρότες της περιοχής του να συμμετάσχουν στην απογραφή γεωργίας κτηνοτροφίας και να μην προβάλλουν τυχόν ενδοιασμούς και αναστολές.