ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

22 Απριλίου, 2021 9:13

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Την πλήρη στήριξη των αγροτών που επλήγησαν από τους τελευταίους παγετούς εκφράζει ο Δήμος Αγιάς καθώς ο αγροτικός κόσμος αντιμετωπίζει τεράστιες ζημιές.

Πολλές δενδρώδεις καλλιέργειες όπως αμύγδαλα, κεράσια, ροδάκινα και άλλα έχουν υποστεί ζημιά έως και στο 100% της παραγωγής ενώ αναμένουμε τα αποτελέσματα του φαινομένου και σε άλλες πιο όψιμες καλλιέργειες με αποτέλεσμα να αναμένεται σημαντική μείωση του αγροτικού εισοδήματος για μια ακόμη χρονιά.

Γι΄αυτό τον λόγο επιτακτική είναι η ανάγκη για άμεσες και έγκυρες αποζημιώσεις σε όλους όσους έχουν κάνει δήλωση ζημιάς για τον παγετό ώστε να μπορέσουν να συνεχίσουν τις καλλιεργητικές τους δραστηριότητες καθώς, παρόλο την μη ύπαρξη παραγωγής, οι καλλιεργητικές φροντίδες και τα έξοδα «τρέχουν» ταυτόχρονα με τα έξοδα διαβίωσης των οικογενειών τους.

Ο ΑΝΤΙΔΗΜΑΡΧΟΣ

ΚΡΑΝΙΩΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ