20 Οκτωβρίου, 2021 13:52

Ο Δήμος Αγιάς  καλεί τους δημότες, που υπέστησαν ζημιές από την πλημμύρα που έπληξε το Δήμο μας από τις 6 έως 11 Οκτωβρίου 2021, να υποβάλλουν αιτήσεις χορήγησης οικονομικής ενίσχυσης,

• στο Τμήμα Περιβάλλοντος και Πολιτικής Προστασίας στο Κοινοτικό Κατάστημα Μεταξοχωρίου

κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες  μέχρι και τις 10 Νοεμβρίου 2021 (εντός ενός μήνα από την ημερομηνία εκδήλωσης της πλημμύρας).

Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται προσκομίζοντας και τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Αίτηση (χορηγείται από την υπηρεσία).
  2. Αντίγραφο Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας.
  3. Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης.
  4. Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος (έντυπο Ε1) τελευταίου φορολογικού έτους.
  5. Αντίγραφο εκκαθαριστικού σημειώματος τελευταίου φορολογικού έτους.
  6. Αντίγραφο Εντύπου Ε9 το οποίο θα συνοδεύεται από α) υπεύθυνη δήλωση ότι δεν υπάρχει μεταβολή, σε περίπτωση ιδιόκτητης κατοικίας. και β) από υπεύθυνη δήλωση των υπολοίπων συγκατοίκων σε περίπτωση που υπάρχουν, ότι συναινούν να χορηγηθεί σε αυτόν η ενίσχυση.
  7. Μισθωτήριο συμβόλαιο ή αντίγραφο λογαριασμού ΔΕΚΟ (για ενοικιαζόμενη κατοικία) συνοδευόμενο από υπεύθυνη δήλωση των υπολοίπων συγκατοίκων σε περίπτωση που υπάρχουν, ότι συναινούν να χορηγηθεί σε αυτόν η ενίσχυση.
  8. Για άτομα με αναπηρίες απαιτείται απόφαση έγκρισης ή βεβαίωση χορήγησης επιδόματος αναπηρίας από τον ΟΠΕΚΑ.

Διευκρινίζεται ότι αιτήσεις αφορούν μόνο για τις κύριες κατοικίες τους και όχι για κτίρια άλλης χρήσης (π.χ. βοηθητικοί χώροι, αποθήκες, καταστήματα κ.λ.π.), σύμφωνα με την υπ’ αρ. πρωτ. 33862/06-05-2019 Κοινή Απόφαση των Υπουργών Εσωτερικών και Οικονομικών: “Διαδικασία χορήγησης οικονομικής ενίσχυσης πολιτών που πλήττονται από φυσικές καταστροφές” (ΦΕΚ Β’ 1699/16-05-2019).

Για την επισκευή ή ανακατασκευή των πληγέντων κτιρίων με την χορήγηση δωρεάν κρατικής αρωγής και άτοκο δάνειο αρμόδια είναι η ΔΑΕΦΚ.

Δύναται επίσης σε βιοτεχνικές μονάδες και σε εμπορικά καταστήματα να παρέχεται επιχορήγηση, για την αντιμετώπιση ζημιών από πλημμύρες, σε κτιριακές εγκαταστάσεις, μηχανικό εξοπλισμό, πρώτες ύλες και φορτηγά αυτοκίνητα που καταστράφηκαν ολοσχερώς μέσω της Δ/νσης Βιομηχανικής Πολιτικής του Υπουργείου Οικονομίας και Ανάπτυξης μετα από εκτίμηση και καταγραφή των ζημιών από επιτροπές που συστήνονται από την Περιφέρεια Θεσσαλίας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στο τηλέφωνο: 2494024513.