Διαμαρτυρία αμυγδαλοπαραγωγών Δήμου Αγιάς

Δυναμική παράσταση ενημέρωσης και διαμαρτυρίας στα γραφεία του ΕΛΓΑ Λάρισας , θα πραγματοποιήσουν την Τετάρτη 17 Απριλίου στις 09:30 π.μ. οι αμυγδαλοπαραγωγοί του Δήμου Αγιάς.
Παρατηρήθηκε ότι στις αμυγδαλιές στην ευρύτερη περιφέρεια του Δήμου Αγιάς υπάρχει πρόβλημα χαμηλής καρπόδεσης και οι αμυγδαλοπαραγωγοί καλούνται στην πολύ δύσκολη οικονομικά αυτή περίοδο αφενός να αποπληρώσουν το σύνολο των αγροτικών εφοδίων που έχουν χρησιμοποιήσει την τρέχουσα χρονιά – της οποίας οι καλλιεργητικές διαδικασίες σχεδόν έφταναν στο τέλος -και αφετέρου να καταφέρουν να επιβιώσουν οικονομικά έως και τον Δεκέμβριο του 2020, μιας και σε εκείνο το χρονικό διάστημα θα ξαναεισπράξουν από την αμυγδαλοκαλλιέργεια της επόμενης χρονιάς.

entagmena-erga

nees-xrimatodotiseis